Академічний камерний хор "Чернівці"

З історії камерного хору чернівецької обласної філармонії.

 

 Однією з найбільш характерних тенденцій хорового виконавства України останньої чверті минулого століття стала потужна хвиля утворення професійних камерних хорів, що в свою чергу є продовженням європейських виконавських тенденцій. Мобільні, універсальні, гнучкі хори з кількістю співаків близько 30-40 артистів – спроможні якнайкраще відтворити партитуру любої складності – від найтонших нюансів співу a cappella до масштабних полотен у супроводі симфонічного оркестру.

Відтак , і в Чернівцях у лютому 1993 року при обласній філармонії, був створений перший в області камерний хор. Очолив колектив Заслужений працівник культури України – Василь Борисович Галичанський (1932 – 2008 рр.).

Протягом півтора десятка років плідної творчої діяльності камерного хору під орудою Василя Галичанського (хормейстер - Анатолій Кушнір, концертмейстер – Олександр Вінницький) було проведено понад 500 концертних виступів. На високому рівні представлено слухачам понад 100 творів a cappella десятків композиторів різних епох у тематичних концертних програмах, в тому числі просвітницьких програмах для школярів і  студентів: «Хорова Шевченкіана», «Духовна і світська хорова музика», «Народна пісня в творчості видатних композиторів України».

З початку роботи колектива Василем Галичанським було закладено фундаментальні виконавські пріоритети камерного хору – духовна та світська класична музика, народна пісня та пропаганда творчості буковинських авторів. Одним з основних напрямків діяльності камерного хору стало виконання заборонених за радянських часів творів вітчизняної та зарубіжної духовної музики.

Спільно з симфонічним оркестром чернівецької філармонії під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Віктора Кострижа, було виконано «Реквієм» Л. Керубіні. А пізніше – мюзікл буковинського композитора Є. Воєвідка «То лише казка» (диригент – заслужений діяч мистецтв України Йосип Созанський).

 

Академічний камерний хор «Чернівці».

 

Восени 2009 року було здійснено реорганізацію та оновлення камерного хору. Відтепер, молодий хор має назву «Камерний хор «Чернівці». Художнім керівником та диригентом колективу стала випускниця Національної Музичної Академії України ім. П. І. Чайковського, аспірантка НМАУ - Надія Селезньова.

Перший сольний виступ оновленого колективу відбувся 9 січня 2010 року з презентаційною різдвяною програмою «Нова радість».  Виступу оновленого хору дали високу оцінку глядачі, в тому числі й професійні поціновувачі: «...порадіймо за гідне продовження славних вокально-хорових традицій Буковини во ім’я збагачення вітчизняної й світової культурно-мистецької скарбниці».

О. Залуцький. Доцент кафедри музики ЧНУ ім. Ю. Федьковича

 

«....Професіоналізм та молодий ентузіазм артистів довели слухачеві, що хор має неабиякий потенціал і спроможність заспівати практично все!»

Л. Путятицька – музикознавець, регент храму «Всіх святих» комплексу Кафедрального собору Воскресіння Христового, м. Київ

 

Вже 5 квітня 2010 року молодий колектив успішно дебютував на всеукраїнському та міжнародному рівні у Києві, в рамках Міжнародної Пасхальної хорової Асамблеї – наймасштабнішого та найпрестижнішого в Україні хорового зібрання, що об’єднало в цьому році 32 хорові колективи з України, Росії, Білорусі та Німеччини. В урочистій церемонії відкриття Асамблеї хор «Чернівці» виступав поряд з видатними та уславленими професійними колективами країни – Державною Академічною хоровою капелою «Думка», чоловічою капелою ім. Ревуцького, хором Національної Музичної Академії України ім. П. І. Чайковського. Виступ камерного хору «Чернівці» високо оцінили слухачі, професійні музиканти, в тому числі члени експертної комісії міністерства культури. Це стало поштовхом для надання колективу статусу «академічний» у грудні 2010р.

У 2011 році академічний камерний хор «Чернівці» здобув звання Лауреата на всеукраїнському хоровому конкурсі ім. Лесі Українки у м. Луцьку. (Концертмейстер хору – Лілія Холоменюк).

Репертуар колективу складають твори старовинної, класичної та сучасної хорової музики; вокальні, ансамблеві та хорові твори буковинських композиторів; сучасні та класичні обробки народних пісень; хори з опер. Хор «Чернівці» формує свій репертуар також і в напрямку легкої розважальної музики, сучасних естрадних хорових аранжувань тощо. Одним з «творчих кредо» хору є «новизна, творчий пошук, експеремент» - тож, в репертуарі хору є неординарні твори з елементами декламації, театралізації, танцю.

За п’ять років у численних концертних програмах виконано понад 300 різних за жанром та стилістикою хорових творів.

Хор плідно співпрацює з академічним симфонічним оркестром обласної філармонії. Впродовж 2010 - 2015 років, спільно з оркестром, під орудою Й. Созанського, були виконані:

2010р. – «Коронаційна меса» В.А.Моцарта

2011р. – хоровий  фінал фортепіанної фантазії Л.В.Бетховена

2011р. – хоровий фінал 9-ї симфонії Л.В.Бетховена

2012р.– «Карміна Бурана» К. Орфа,

2011р. – «Меса ді глорія» Дж. Пуччіні (диригент – Н. Селезньова)

2013р.– «Пісня долі» Й. Брамса (диригент М. Волох , Ізраїль)

2013р. – «Реквієм» Дж. Верді

2014р. – «Реквієм» І. Стравінського (диригент  І. Блажков, Україна – Німеччина)

2014р.– «Берестечко» Є. Воєвідка (диригент   Т. Курило)

2014р. – «Заповіт» В. Барвінського

2015р. - «Реквієм» В.А.Моцарта

 Серед крупних та циклічних форм у 2011 році також виконані:

«Реквієм» Форе та «Реквієм» Дюрюфле у супроводі органу та Літургія В. Шнайдера (диригент В. Шнайдер) та «Маленька урочиста меса» Дж.Россіні.

У травні 2014р. відбулося перше концертне виконання Літургії С. Воробкевича. Саме з цієї знакової події взяла свій початок тривала культурно-просвітницька програма під назвою «Жайвір і грім», ініційована чернівецькою обласною філармоніею – програма, що покликана відроджувати та популяризувати твори української національної музичної спадщини. В рамках програми «Жайвір і грім» цього ж року, за участю академічного камерного хору «Чернівці» спільно з академічним симфонічним оркестром та солістами філармонії, було здійснено наступні прем’єрні виконання:

- Симфонічна поема «Берестечко» буковинця Є. Воєвідка;

- Перше виконання в Україні 9-го хорового концерту Д. Бортнянського в новій оркестрованій інтерпритації З. Лавришина;

- до 200-річчя Т. Шевченка - «Прем’єра через століття «відродженого з попелу» - віднайденого та оркестрованого Й. Созанським шевченківського «Заповіту» В. Барвінського;

- до 200-річчя М. Вербицького – програма з відомих та маловідомих творів композитора.

Ці музичні полотна були успішно презентовані не лише буковинцям, але й слухачам в інших містах України під час концертних гастрольних виступів. Хмельницький, Вінниця, Житомир, Івано-Франківськ, Тернопіль стоячи аплодували нашим артистам.

Популярними та бажаними для слухачів стали Різдвяні та Великодні концертні програми хору.

 Цикл ексклюзивних музично-поетичних програм «Музика мого міста», камерний хор «Чернівці» створив у співпраці з сучасними буковинськими композиторами: Олександром та Оленою Чмут, М. Довганичем, Л. Затуловським; поетами Т. Севернюк, М. Бучко, А. Поповчук. І, звичайно ж ці програми містять твори наших уславлених буковинських митців: С.Воробкевича, Є.Мандичевського, К.Мікулі, А.Кушніренка, Й.Ельгісера, Ю.Гіни, В.Михайлюка, В.Івасюка, С.Сабадаша.

Доброю традицією стало регулярне запрошення камерного хору «Чернівці» до участі в урочистих та мистецьких заходах міста в «камерному» форматі: в бібліотеках, виставкових центрах. Це – салонні вечори до ювілейних дат, презентації книг, відкриття художніх виставок, благодійні концерти.

 

Надія Селезньова:

«Мистецтво, зокрема класична музика, покликані пробуджувати в людях високі емоції, найчистіші почуття – а віддак підносити і очищувати душі людей. І я дорожу тим, що служу на цьому терені. Якщо під час концерту в очах людей бачу сльози – значить я на вірному шляху і більшої нагороди для мене не існує».

 

Розробка сайту: веб-студія "DreamArts"