Дутковська Алла Борисівна

Дутковська Алла Борисівна

заслужений діяч мистецтв України,
  відміник освіти України.  
  (15.08.49 – 19. 06. 04)

Народилася 15 серпня 1949р. в м. Вінниця у родині робітників . З 1957 по1966р.р. навчалася У Вінницькій СШ № 1. З 1966 по 1970 р.р. навчалася на відділі художнього моделювання та конструюванн одягу Вижницького училища прикладного мистецтва .(м. Вижниця ,Чернівецька обл.)

В 1971-1972р.р. працює художником сувенірного цеху Вижницького дере-вообробного комбінату.

З 1973-1976 р.р. художник – модельєр Чернівецької філармонії.
З 1978 по 2003р.р. працює в Чернівецькій художній дитячій школі викладачем рисунка, живопису та композмції.

1981-1985р.р. навчалася в Одеському державному педагогічному інституті ім.К.Д.Ушинського, на художньо-графічному факультеті .

Алла Борисівна Дутковська - художник-модельєр, сценограф, педагог, митець-новатор, яка дала Україні нову хвилю у моделюванні сучасних сценічних естрадних костюмів. Разом з засновником ансамблю "Смерічка" Левком Дутковським, солістатами «Смерічки» Василем Зінькевичем , Назарієм Яремчуком та композитором Володимиром Івасюком Алла Дутковська була тим творчим ядром, яке в 70-ті роки зламало старі стереотипи української естради як у музичному стилі, так і в художньому проектувані сценічного одягу.

А. Дутковська ще у 1967р., навчаючись у ВУПМ, проектувала сценічні стилізовані костюми для ВІА “Смерічка” п/к Л.Дутковського. Своєю творчою роботою вона, вперше взявши за основу народний одяг та сучасний силует, започаткувала сценічні, стилізовані естрадні костюми в Україні. В 1970 році її дипломна робота “Концертний костюм для естрадної співачки” була високо оцінена державною екзаменаційною комісією і успішно експонувалась на Всесоюзній виставці у Ленінграді. Вижницька районна газета “Радянська Верховина” 9 липня 1970 року писала “…Приємне враження справила робота випускниці Алли Дутковської – концертний костюм для солістки естради. За основу вона взяла народний буковинський костюм гірської частини населення. Довге червоне плаття донизу , вишите, з двома білими вставками. Вишитий киптарик створюють нарядність. Поєднання червоного і білого кольорів вказують на народний гуцульский характер одягу. Доповнення до нього служать кліпси , виготовлені ученицею. Ця робота дістала оцінку п`ять з відзнакою…” В 1971 році це концертне плаття було використане під час зйомок музичного телефільму “Червона Рута” головною героїнею телестрічки С.Ротару.

У доробку А. Дутковської розробки естрадних костюмів, які стали широко відомі серед глядачів і були використані популярними співаками та колективами, що представляли українське мистецтво в країнах Європи, Азії, Америки і полонили глядачів своїю красою.

Для відомої співачки С.Ротару А.Дутковська спроектувала ескізи комплектів костюмів під назвами “Червона рута”(1970), “Черешневий гай”(1977), ”Концертні сукні “(1980).

В 1981 р. С.Ротару та ансамбль “Червона рута“. репрезентували комп-лекти костюмів під назвою “Писанка” в США та Канаді. В 1992р. З нагоди 20-річчя творчої діяльності С. Ротару, у Москві було представлено два комплекти костюмів для ансамблю, балету та співачки.

Працюючи у Чернівецькій філармонії А.Дутковська виготовила проекти естрадних костюмів для ансамблів “Смерічка”, “Жива вода”, “Черемош”, популярних співаків Н.Яремчука, П.Дворського, Лідії та Ауріки Ротару, а також стилізовані народні костюми для балетної групи Заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю. Ці роботи відзначались самобутністю, яскравою своєрідністю, високою професійною майстерністю.

В 1979р. А. Дутковська розробляє колекції костюмів під назвою “Коломийки”, “Зачаруй” та “Олімпійські” для ансамблю “Смерічка” та її соліста Н. Яремчука, тим самим впроваджує новаторство , поєднуючи традиційне костюмування із сучасністю. Матеріали про них подаються у книзі кандидата мистецтвознавства М.В. Костишиної “Український народний костюм Північної Буковини: традиції і сучасність” , де детально описана творчість художника–модельєра А.Дутковської, її новизну у започаткуванні та створенні в Україні сценічного стилізованого сучасного одягу за мотивами Буковинського краю. Про мистецкий доробок А.Дутковської також висвітлено в пресі, відзнято телефільми тощо.

    

              Стаття в газеті "Комсомольская правда"

А.Дутковська художник-постановник фестивалів, сценограф 1-го фести-валю української естрадної пісні ім. Н.Яремчука (1996).

В 1998 р. отримала почесне звання “Заслужений діяч мистецтв України”
Викладала у Чернівецькій художній дитячій школі більше 25 років.Її вихованці стали переможцями на Міжнародних дитячих виставках, конкурсах у США (1987), Польщі (1992), Індії (1995), Ізраїлі (19950, Японії (1997) та ін.

А.Дутковська - «Відмінник освіти України», голова профспілкового комітету дитячої художньої школи. Їй присвоєно звання «Вчитель-методист вищої кваліфікаційної категорії».

В 1993 р. приймала участь у заснуванні бдагодійної Недільної дитячої художньої школи при Свято - Миколаївському соборі у м. Чернівцях де на протязі 10 років керує творчо-учбовим процесом, вкладаючи сумлінну, плідну і кропітливу працю у навчанні і вихованні учнів. Кращі діти , які успішно закінчували недільну школу продовжували своє навчання у різних художніх закладах, училищах, а також у Чернівецькій художній дитячій школі, де саме викладала Алла Борисівна.

Одержима творчою роботою, А.Дутковська внесла безцінний вклад у збереження і розвиток традицій української національної культури та мистецтва.

Тамара СЕВЕРНЮК - ЗЕМНА ЦАРІВНА СПІВОСВІТУ…

www.pilipyurik.com

 

 

 

Розробка сайту: веб-студія "DreamArts"